Mötesplatser för ungdomar

Fritidsgården är en kostnadsfri mötesplats för barn och ungdomar i årskurs 4 till den dagen de fyller 18.

På samtliga fritidsgårdar i kommunen så arbetar vi med gårdskort som kan se olika ut för respektive verksamhet. För att kunna skaffa ett gårdskort så gäller det att minst en vårdnadshavare är skriven i kommunen. Undantaget är om besökaren går i skola i kommunen då kan besökaren skaffa kortet utan att ha en vårdnadshavare skriven i kommunen. För mer information kontakta er närmsta fritidsgård via kontaktuppgifter nedan. OBS! Gårdskort är kostnadsfritt.

Aktiviteter på fritidsgårdarna

Dagsfärska aktiviteter publiceras på sociala medier - Facebook och Instagram. Verksamheten formas gemensamt med besökarna utifrån deras önskemål.

I fritidsgårdarnas lokaler finns utrymmen för all form av aktivitet; pingis, biljard, tv-spel, rollspel och musik men självklart även lugna rum för samtal och avslappning.

Listor till aktiviteter

Packlista till LANPDF

Annelunds fritidsgård

Öppettider årskurs 4-6

  • Måndag-fredag 14.00-17.30

Öppettider årskurs 7 och upp till 18 år

  • Måndag-torsdag 18.00-21.00
  • Fredag-lördag 18.00-23.00

Kontakt Annelunds fritidsgård

Adress
Västergatan 15, 244 38 Kävlinge

Postadress
Kävlinge kommun, Annelunds fritidsgård, 244 80 Kävlinge

Fritidsledare
0709-73 94 69

Tony Kvant
tony.kvant@kavlinge.se

Robin Radic
robin.radic@kavlinge.se

Patrik Magnusson
patrik.magnusson@kavlinge.se

Julius fritidsgård

Kontakt Julius fritidsgård

Adress
Bollvägen 2, 246 35 Löddeköpinge

Postadress
Kävlinge kommun, Julius fritidsgård, 244 80 Kävlinge

Fritidsledare
0709-73 95 66

Rasmus Andersson
rasmus.andersson@kavlinge.se

Maricio Johanson
maricio.johanson@kavlinge.se

Skönadals fritidsgård

Öppettider årskurs 4-6

  • måndagar stängt
  • tisdag-fredag 14.00-17.30

Öppettider årskurs 7 och upp till 18 år

  • måndag stängt
  • tisdag-onsdag 18.00-21.00
  • torsdag stängt
  • fredag-lördag 18.00-23.00

Kontakt Skönadals fritidsgård

Adress
Pulpetvägen 4, 246 50 Löddeköpinge

Postadress
Kävlinge kommun, Skönadals fritidsgård, 244 80 Kävlinge

Fritidsledare
0709-73 97 67

Andreas Nilsson
andreas.nilsson@kavlinge.se

Andreas Wolke
andreas.wolke@kavlinge.se

Flexibel fritidsverksamhet

Vi vet att Kävlinges ungdomar vill ha olika mötesplatser och möjligheter att skapa egna aktiviteter.

Det är vårt mål, att genom en flexiblare verksamhet leva upp till de behov som finns hos kommunens unga. Unga som oftast vill att saker och ting skulle hänt igår.

Vi har en ökad möjlighet till samarbete med föreningslivet och olika intressegrupper och genom våra ungas önskemål ordnar vi prova-på-verksamheter ute i vårt samhälle.

Är du nöjd med innehållet på webbsidan?