Kävlinge kommun följer noga händelseutvecklingen kring coronavirus och de direktiv som svenska myndigheter ger. Här hittar du den senaste informationen från kommunen kring coronavirus (covid-19).
11 februari 2021
Vaccinationen av kommuninvånarna samordnas av Region Skåne utifrån de direktiv som Folkhälsomyndigheten gett vad gäller exempelvis prioriteringsgrupper i de olika faserna.
Tillgången på vaccin är svårt att förutspå och därför blir framförhållningen ibland kort och besked svåra att ge.
Kävlinge kommun ansvarar endast för att samla in och förse Region Skåne med aktuell information gällande antal personer i berörda verksamheter, exempelvis boende och personal vid äldreboenden, så att vårdcentralerna vet antal doser som ska beställas. Vårdcentralerna i Kävlinge och Löddeköpinge beställer och distribuerar därefter ut vaccinet fortlöpande.
För mer information om aktuellt läge i Skåne vad gäller vaccination
Frågor och svar angående vaccination mot covid-19
Takten i vilket man vaccinerar är beroende av tillgången på vaccin och tillgänglig, legitimerad vårdpersonal för att utföra vaccinationerna som kräver team av tre.
Vaccinationen i Kävlinge är i slutet av första fasen. Fas 1 omfattar:
Alla boende på kommunens särskilda boenden för äldre har fått både första och andra dosen vaccin.
Alla medarbetare på våra särskilda boenden har fått första dosen och andra dosen kommer att ges under vecka 7.
Omsorgstagare i ordinärt boende, det vill säga personer med hemsjukvård, har nästan alla fått första dosen. Andra dosen planeras till vecka 7, 9 och 10.
Vaccination av medarbetare inom hemtjänsten har påbörjats och fortlöper under vecka 7 och 8.
14 december 2020
Från och med den 14 december gäller skärpta nationella föreskrifter och allmänna råd om allas ansvar att förhindra smitta av covid-19. Du har ett personligt ansvar för att skydda dig själv och andra mot spridningen av covid-19. Du är skyldig att:
Mer utförlig information om de nya skärpta allmänna råden finns på krisinformation.se
Kävlinge kommun samordnar hjälpinsatser till personer i riskgrupper på grund av coronaviruset.Vill du hjälpa andra eller behöver du hjälp? Anmäl ditt intresse här eller ring vår hälsosamordning: 046-280 41 27, 046-280 41 08, 046-280 42 22.
Så kan du hjälpa eller få hjälp
Fysiska evenemang med besökare som arrangeras av Kävlinge kommun är inställda till och med 28 februari 2021. Om det finns möjlighet till att omvandla de fysiska evenemangen till digitala, kan de komma att genomföras. Sedan tidigare planerade, digitala evenemang genomförs.
Arrangörer för evenemang som planeras i kommunala lokaler ska göra en riskbedömning för respektive arrangemang. Därefter beslutar Kävlinge kommun huruvida kommunens lokal får användas för arrangemanget.
Se eventkalendern för information om specifika evenemang.
Tips på aktiviteter utomhus och online
Med anledning av regeringens besked om en stängning av all icke-nödvändig kommunal verksamhet har våra bibliotek begränsade öppettider. De erbjuder även självservice för nödvändiga ärenden via Meröppet för dig med lånekort. Biblioteken är då obemannade och besöket ska hållas kort, för att låna och lämna tillbaka böcker. Maximalt åtta personer får vistas i biblioteket samtidigt. Om du behöver personlig service eller vill ha ett lånekort erbjuds hjälp via telefon eller e-post.
Våra särskilda boenden är öppna för besök från anhöriga. Besöken måste bokas på förhand för att förhindra trängsel och för att vi ska kunna se till att besöken sker på ett säkert sätt för de boende.
Detta gäller vid besök på våra särskilda boenden
Våra omsorgsverksamheter förbereder för att successivt öppna upp igen. Planen är i nuläget följande:
Vi har samlat information om hur vi arbetar för att minska riskerna för våra äldre och funktionsnedsatta samt hur vi kommer att agera vid en eventuell smitta i någon av våra omsorgsverksamheter på en särskild sida:
Så arbetar vi inom Kävlinge kommuns omsorg
Korsbackaskolan och Tolvåkersskolan bedriver distansundervisning kombinerat med ordinarie undervisning i skolornas lokaler. Övriga kommunala grundskolor har öppet som vanligt.
Luncher vid distansundervisning: Gymnasieelever och högstadieelever erbjuds luncher under den tid skolorna bedriver distansundervisning. Mer information hittar du här:
För högstadieelever - se menyn och beställ lunch här
För gymnasieelever - här kan du beställa och hämta lunch
Kävlinge kommuns förskolor och fritids håller öppet som vanligt. Vi ber er dock att vara noga med att hålla sjuka barn hemma. Barn som bor tillsammans med någon som har covid-19 ska stanna hemma från förskolan eller skolan även om de är symptomfria.
Så arbetar våra skolor och förskolor för att minska smittspridning
Fritidsgårdarnas verksamhet bedrivs utomhus och lokalerna hålls stängda.
Öppna förskolan håller tills vidare stängt, med start från måndagen den 7 december.
Om du som vårdnadshavare blir permitterad från arbetet behåller barnet sin plats i förskolan eller vid fritidshemmet tills vidare enligt det schema som gällde då vårdnadshavare var i arbete.
Folkhälsomyndighetens information till skolor, förskolor och vårdnadshavare
Lärcentrum: All komvuxundervisning, inklusive sfi, bedrivs tills vidare på distans och via online-lektioner. Lärarna kontaktar de elever som berörs för information kring planering för respektive kurs.
Studiesmedjans drop-inverksamhet är stängd. Studie- och yrkesvägledning erbjuds via telefon, mejl och digitala möten.
Gymnasium: Kävlingekommuns gymnasieungdomar uppmanas att följa sina gymnasieskolors information och instruktioner. Du som är gymnasieelver erbjuds luncher under den tid skolorna bedriver distansundervisning.
Mer information om var du kan hämta lunch hittar du här.
Kävlinge kommun sätter in flera insatser för att stötta och underlätta för våra lokala företagare ekonomiskt.
Kävlinge kommuns stödpaket för företagare
Folkhälsomyndigheten föreskriver, med stöd av smittskyddsförordningen, särskilda åtgärder för restauranger, barer och caféer för att minska risken för spridning av covid-19.
Information om smittskydd på serveringsställen
Folkhälsomyndighetens regler för restauranger
Kävlinge kommuns idrottshallar och gymnastiksalar är öppna för barn och ungdomar födda 2002 och senare. För övriga, inklusive privatpersoner och företag, är hallar och gymnastiksalar tills vidare fortsatt stängda.
Kävlinge kommun erbjuder ett tillfälligt riktat föreningsstöd för att möta utmaningen med en ökad psykisk ohälsa hos äldre som följd av coronapandemin. Ansökningstiden har gått ut.
Mer om det tillfälliga föreningsstödet
Läs informationen om coronaviruset på en lättläst sida.
Kävlinge municipality is actively following the developments regarding the corona virus. We follow the directives given by Swedish authorities.
Stricter general recommendations in Skåne 27 October – 13 December 2020
Everyone should avoid indoor environments where there is a risk of crowding, such as stores and shopping centres. Only visit establishments such as grocery stores and pharmacies when necessary.
Read more
You will find up to date information in English at ”Emergency Information from Swedish authorities” and answers to frequently asked questions from the Public Health Agency of Sweden:
Official information on the new corona virus from krisinformation.se
Q&A about the corona virus from the Public Health Agency of Sweden
Information videos about the corona virus in several languages on informationsverige.se
På krisinformation.se finns information från olika myndigheter samlat. Här hittar du fakta om viruset och om smittspridning, råd till resenärer och de senaste rekommendationerna från svenska myndigheter: Information om coronaviruset på krisinformation.se
Folkhälsomyndigheten har sammanställt frågor och svar om viruset, smittovägar och hur du kan skydda dig: Frågor och svar om coronaviruset från Folkhälsomyndigheten
På Region Skånes hemsida finns information kring beredskapen i Skåne samt kring när du ska kontakta vården: Information från Region Skåne
Hos Försakringskassan kan du läsa mer om vad som gäller om du som arbetar blir sjuk eller måste stanna hemma för vård av sjukt barn. Information om ersättningar från Försäkringskassan
På BRIS hemsida kan du ta del av tips och råd på hur du pratar med ditt barn om coronaviruset. Även på Röda korsets hemsida finns det stöd att få i att hantera sin oro.
BRIS - så pratar du med ditt barn om coronavirus
Röda Korsets råd om att hantera oro
Postadress
Kävlinge kommun
Verksamhetens namn
244 80 Kävlinge
Besöksadress kommunhuset
Kullagatan 2, Kävlinge
Öppettider kommunhuset
Måndag 08.00 - 16.30
Tisdag 08.00 - 17.00
Onsdag 08.00 - 16.30
Torsdag 08.00 - 16.30
Fredag 08.00 - 15.00
FÖLJ OSS I SOCIALA MEDIER