Dela

Tipsa en kompis
Dela på Facebook Dela på LinkedIn

Hemvården

Hemvårdens personal kan hjälpa till när du på grund av ålder, sjukdom och/eller funktionshinder har svårt att klara dig på egen hand. Hjälp i hemmet kan bestå av exempelvis olika hemtjänstinsatser, hjälpmedel, avlösning för anhöriga eller hemsjukvård.

Kontakta hemvårdsområde Väst

Omfattar Löddeköpinge, Hofterup, Ålstorp, Barsebäck, Vikhög, Karaby, Dösjebro, Furulund samt Kävlinges västra del (vattentorns- och Korsbackaområdet)

Kontakta hemvårdsområde Öst

Omfattar Kävlinges östra del, Billingshäll med radhusen, Gryet, Lillla och Stora Harrie Södervidinge 

Karta över hemvårdens två områden

Hemvårdsområde Väst och Öst

Övergripande kontaktuppgifter för hemvården

Har du frågor eller funderingar, skicka gärna e-post till oss på: omsorgsnamnden@kavlinge.se

Sektorschef Omsorg
Ann-Louise Christensen
046-73 96 31
ann-louise.christensen@kavlinge.se

Biträdande sektorschef
Irini Papadopoulou
0722-03 11 31
irini.papadopoulou@kavlinge.se

Avgiftshandläggare/assistent
Lenka Jandova
046-73 93 43
lenka.jandova@kavlinge.se

Avgiftshandläggare/assistent
Caroline Anderberg
046-73 96 56
caroline.anderberg@kavlinge.se

Avgiftshandläggare/assistent
Erica Andersson
046-73 96 10
erica.andersson@kavlinge.se

Samordnad vårdplanering 
Vid behov av fortsatt vård och omsorg efter utskrivning från sjukhus finns kommunens koordinatorer:

Ann-Kristin Willman
046-73 93 44
ann-kristin.willman@kavlinge.se

Helena Gangefors
046-73 96 21
helena.gangefors@kavlinge.se

Anhörigstöd/Silviasyster
Rossy Andersen
046-73 98 85

Anhörigstöd/Silviasyster
Christina Tobiaeson Ek
046-280 40 07

Färdtjänst
Kontakt Kävlinge 
046-73 90 00
kontakt@kavlinge.se

Fixartjänst
Kontakt Kävlinge
046-73 90 00
kontakt@kavlinge.se

Korttidsenheten
046-73 96 18
korttidsenheten@kavlinge.se

Hemtagningsenheten
046-73 96 11
hemtagningsenheten@kavlinge.se

Bostadsanpassning

Handläggare/Arbetsterapeut
Pia Johansson
046-73 96 08
pia.johansson@kavlinge.se

God man

Lomma kommun
040-641 10 00

God man och överförmyndare i  Lomma kommun
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


Uppdaterad 2019-05-22

 

E-post
kontakt@kavlinge.se

Telefonnummer
046-73 90 00

Organisationsnummer: 21 20 00 1058

 

Postadress
Kävlinge kommun
Verksamhetens namn
244 80 Kävlinge

Besöksadress
Kullagatan 2, Kävlinge

 

Öppettider
Måndag 08.00 - 16.30
Tisdag 08.00 - 17.00
Onsdag 08.00 - 16.30
Torsdag 08.00 - 16.30
Fredag 08.00 - 15.00

FÖLJ OSS I SOCIALA MEDIER