Dela

Tipsa en kompis
Dela på Facebook Dela på LinkedIn

Hemvården

Hemvårdens personal kan hjälpa till när du på grund av ålder, sjukdom och/eller funktionshinder har svårt att klara dig på egen hand. Hjälp i hemmet kan bestå av exempelvis olika hemtjänstinsatser, hjälpmedel, avlösning för anhöriga eller hemsjukvård.

Hemvården är uppdelat i fyra områden. Välj område genom att klicka på kartan eller länkarna.

Omfattar hela Billingshäll samt radhusen.

Omfattar Löddeköpinge, Hofterup, Ålstorp, Barsebäck, Vikhög, Karaby och Dösjebro.

Omfattar västra Kävlinge (vattentorns- och Korsbackaområdet) och Furulund.

Omfattar östra Kävlinge samt centrum söder om Kvarngatan, Gryet, Lilla Harrie och Stora Harrie och Södervidinge.

Karta över hemvårdens fyra områden

Karta över hemvårdsindelning Kontakta hemvårdsområde Billingshäll Kontaktuppgifter för hemvårdsområde norr Kontaktuppgifter för hemvårdsområde öst Kontaktuppgifter för hemvårdsområde väst

Större karta över hemvårdsindelningenPDF

Övergripande kontaktuppgifter för hemvården

Har du frågor eller funderingar, skicka gärna e-post till oss på: socialnamnden@kavlinge.se

Sektorschef Omsorg
Ann-Louise Christensen
046-73 96 31
ann-louise.christensen@kavlinge.se

Avgiftshandläggare/assistent
Lenka Jandova
046-73 93 43
lenka.jandova@kavlinge.se

Avgiftshandläggare/assistent
Caroline Anderberg
046-73 96 56
caroline.anderberg@kavlinge.se

Avgiftshandläggare/assistent
Erica Andersson046-73 96 10
erica.andersson@kavlinge.se

Vårdplanerare på olika sjukhus om du är i behov av hjälp av Kävlinge kommun
Ann-Kristin Willman
046-73 93 44
ann-kristin.willman@kavlinge.se

Helena Gangefors
046-73 96 21
helena.gangefors@kavlinge.se

Anhörigstöd/Silviasyster
Rossy Andersen
046-73 98 85

Anhörigstöd/Silviasyster
Christina Tobiaeson Ek
046-280 40 07

Färdtjänst
Kontakt Kävlinge 
046-73 90 00
kontakt@kavlinge.se

Fixartjänst
Kontakt Kävlinge
046-73 90 00
kontakt@kavlinge.se

Demensstödgruppen
demensstodsgruppen@kavlinge.se

Korttidsenheten
046-73 96 18
korttidsenheten@kavlinge.se

Hemtagningsteamet
046-73 96 70

Bostadsanpassning

Handläggare/Arbetsterapeut
Pia Johansson
046-73 96 08
pia.johansson@kavlinge.se

God man

Lomma kommun
040-641 10 00

God man och överförmyndare i  Lomma kommun
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Uppdaterad 2018-11-26

 

E-post
kontakt@kavlinge.se

Telefonnummer
046-73 90 00

Organisationsnummer: 21 20 00 1058

 

Postadress
Kävlinge kommun
Verksamhetens namn
244 80 Kävlinge

Besöksadress
Kullagatan 2, Kävlinge

 

Öppettider
Måndag 08.00 - 16.30
Tisdag 08.00 - 17.00
Onsdag 08.00 - 16.30
Torsdag 08.00 - 16.30
Fredag 08.00 - 15.00

FÖLJ OSS I SOCIALA MEDIER