Dela

Tipsa en kompis
Dela på Facebook Dela på LinkedIn

Lärcentrum

Lärcentrum med gymnasie- och vuxenutbildning är en enhet inom Sektor arbetsliv och fritid med uppdraget att vägleda och tillhandahålla och administrera utbildning för ungdomar och vuxna i Kävlinge kommun enligt följande:

  • Introduktionsprogrammen för ungdomar 16 - 20 år
  • Gymnasieskolan nationella program för ungdomar 16 - 20 år
  • Grundläggande vuxenutbildning
  • Gymnasial vuxenutbildning
  • Påbyggnadsutbildning
  • Särskild undervisning för vuxna
  • Svenska för invandrare

Administration och ledning

Rektor Komvux, Sfi, Särskild undervisning för vuxna, Introduktionsprogrammen
Jonas Jonsson
046-73 94 50
jonas.jonsson@kavlinge.se

Skoladministratör
Maria Troedsson
046-280 42 74
maria.troedsson@kavlinge.se

Administratör
Daniel Hellgren
046-73 92 02
daniel.hellgren@kavlinge.se

Administrativ assistent
Ann Kristoffersson
046-280 40 73
ann.kristoffersson@kavlinge.se

Elevhälsa

Kurator
Malin Brander
046-280 41 30
malin.brander@kavlinge.se

Skolsköterska
Britt Erdling
046-73 95 94
britt.erdling@kavlinge.se

Kommunala Aktivitetsansvaret, KAA

Studie- och yrkesvägledare
Jenny Jönsson
046-73 94 42
jenny.jonsson2@kavlinge.se

Handläggare och coach
Jon Rosenlöf
046-73 90 04
jon.rosenlof@kavlinge.se

Besöksadress: Unionsgatan 8 244 80 Kävlinge
Postadress: Kävlinge kommun, Lärcentrum, 244 80 Kävlinge

Uppdaterad 2019-12-11

 

E-post
kontakt@kavlinge.se

Telefonnummer
046-73 90 00

Organisationsnummer: 21 20 00 1058

 

Postadress
Kävlinge kommun
Verksamhetens namn
244 80 Kävlinge

Besöksadress
Kullagatan 2, Kävlinge

 

Öppettider
Måndag 08.00 - 16.30
Tisdag 08.00 - 17.00
Onsdag 08.00 - 16.30
Torsdag 08.00 - 16.30
Fredag 08.00 - 15.00

FÖLJ OSS I SOCIALA MEDIER