Dela

Tipsa en kompis
Dela på Facebook Dela på LinkedIn

Grundskolor

Här hittar du kommunens grundskolor sorterade på ort. Friskolorna finner du längst ner på sidan.

Dösjebro

Dösjebroskolan

Karabyvägen 531
244 71 Dösjebro 

Rektor
Jessica Kroon
046-73 97 41
jessica.kroon@kavlinge.se

Fler kontaktuppgifter till Dösjebroskolan

Kävlinge

Annelundsskolan F-6

Västergatan 15 
244 38 Kävlinge

Rektor
Charlotta Nilsson Lilius
046-73 98 00  
charlotta.lilius@kavlinge.se

Fler kontaktuppgifter till Annelundsskolan

Korsbackaskolan 7-9

Sunnanväg 2 
244 38 Kävlinge

Rektor
Mats I Svensson
046-73 94 00
mats.svensson@kavlinge.se

Fler kontaktuppgifter till Korsbackaskolan

Olympiaskolan F-6

Sunnanväg 6
244 38 Kävlinge

Rektor
Sanna Nyberg
046-73 94 68
sanna.nyberg@kavlinge.se

Fler kontaktuppgifter till Olympiaskolan

Rinnebäcksskolan F-6  

Östergatan 2
244 33 Kävlinge

Rektor
Peter Westergård
046- 73 93 65
peter.westergard@kavlinge.se

Fler kontaktuppgifter till Rinnebäcksskolan

Furulund

Lackalänga skola F-6

Lackalänga bygata 25 
244 60 Furulund

Rektor
Gunilla Frangeur
046- 73 93 12
gunilla.frangeur@kavlinge.se

Fler kontaktuppgifter till Lackalänga skola

Ljungenskolan F-6

Möllegatan 7
244 65 Furulund 

Rektor
Gunilla Frangeur
046- 73 93 12
gunilla.frangeur@kavlinge.se 

Fler kontaktuppgifter till Ljungenskolan

Löddeköpinge

Nyvångsskolan F-6

Skolvägen 2
246 30  Löddeköpinge

Rektor
Camilla Fajerson
046-73 95 00
camilla.fajerson@kavlinge.se

Fler kontaktuppgifter till Nyvångsskolan

Söderparkskolan F-6

Bollvägen 6
246 35 Löddeköpinge 

Rektor
Anneli Roth Kjellberg
046-73 95 61
anneli.roth@kavlinge.se

Fler kontaktuppgifter till Söderparkskolan

Tolvåkerskolan 7-9

Bollvägen 8
246 35 Löddeköpinge 

Rektor
Joakim Persson
046-73 95 32 
joakim.persson@kavlinge.se

Fler kontaktuppgifter till Tolvåkerskolan

Hofterup

Skönadalsskolan F-6

Pulpetvägen 4
246 50 Löddeköpinge

Rektor
Elin Ahx
046-73 97 60
elin.ahx@kavlinge.se

Fler kontaktuppgifter till Skönadalsskolan

Uppdaterad 2020-02-19

 

E-post
kontakt@kavlinge.se

Telefonnummer
046-73 90 00

Organisationsnummer: 21 20 00 1058

 

Postadress
Kävlinge kommun
Verksamhetens namn
244 80 Kävlinge

Besöksadress
Kullagatan 2, Kävlinge

 

Öppettider
Måndag 08.00 - 16.30
Tisdag 08.00 - 17.00
Onsdag 08.00 - 16.30
Torsdag 08.00 - 16.30
Fredag 08.00 - 15.00

FÖLJ OSS I SOCIALA MEDIER