Dela

Tipsa en kompis
Dela på Facebook Dela på LinkedIn

Sommarbussen

Under perioden 17 juni-18 augusti trafikerar Sommarbussen (linje 120) kommunens vägar. Med bussen tar du dig enkelt och utan kostnad mellan de större byarna, till shoppingmöjligheter samt till stranden i sommar.

Tidtabell 17 juni-18 augusti 2018

Tidtabell riktning Hofterup

Hållplats

mån-sön

mån-sön

mån-sön

mån-sön

Stävie Häradsvägen

09.30

12.00

14.00

17.40

Kävlinge station

09.37

12.07

14.07

17.47

Kävlinge Inspektorsgatan

09.39

12.09

14.09

17.49

Högs byväg

09.43

12.13

14.13

17.53

Löddeköpinge k:a

09.46

12.16

14.16

17.56

Lödde centrum

09.49

12.19

14.19

17.59

Löddeköpinge Center Syd

09.57

12.27

14.27

18.07

Barsebäck k:a

10.01

12.31

14.31

18.11

Barsebäckshamn

10.07

12.37

14.37

18.17

Sjöbobadet

10.09

12.39

14.39

18.19

Hofterup Skönadals C

10.23

12.53

14.53

18.33

Hänkelstorp

10.26

12.56

14.56

18.36

Hofterup Klövervägen

10.30

13.00

15.00

18.40

Tidtabell riktning Furulund

Hållplats

mån-sön

mån-sön

mån-sön

mån-sön

Hofterup Klövervägen

10.35

13.00

15.10

18.40

Hofterup Lundåkravägen

10.38

13.03

15.13

18.43

Sjöbobadet

10.44

13.09

15.19

18.49

Barsebäckshamn

10.46

13.11

15.21

18.51

Barsebäck k:a

10.51

13.16

15.26

18.56

Löddeköpinge Center Syd

10.56

13.21

15.31

19.01

Lödde Centrum

11.00

13.25

15.35

19.05

Löddeköpinge k:a

11.02

13.27

15.37

19.07

Högs byaväg

11.05

13.30

15.40*

19.10

Kävlinge Inspektorsgatan

11.11

13.36

15.46**

19.16 

Kävlinge Station

11.14

13.39

15.49***

19.19

Stävie Häradsväg

11.22

13.47

15.57

19.27

 

Midsommarafton trafikeras som en lördag och midsommardagen som en söndag. Tider angivna i fetstil är avgångstider, de andra är cirkatider. Kom därför gärna 3 minuter före angiven avgångstid.

* Avgår lördagar cirka klockan 15.39.
** Avgår lördagar cirka klockan 15.44.
*** Avgår lördagar klockan 15.47.

Tidtabellen är sökbar i Skånetrafikens reseplanerare under namnet linje 120. En tryckt tidtabell finns att hämta hos Kontakt Kävlinge på kommunhuset, på biblioteken i Kävlinge och Löddeköpinge samt på bussen.

Skånetrafikens resevillkor och resegaranti gäller. För synpunkter och frågor om bussen, kontakta Skånetrafikens kundservicelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Busslinjen är ett samarbetsprojekt mellan Kävlinge kommun, Skånetrafiken och Nobina. Syftet är att främja intresset för och öka tillgången till kollektivtrafiken  inom kommunen under sommartid. Sommarbussen binder samman kommunens större orterna med stranden.

Uppdaterad 2018-06-12

 

E-post
kontakt@kavlinge.se

Telefonnummer
046-73 90 00

Organisationsnummer: 21 20 00 1058

 

Postadress
Kävlinge kommun
Verksamhetens namn
244 80 Kävlinge

Besöksadress
Kullagatan 2, Kävlinge

 

Öppettider
Måndag 08.00 - 16.00
Tisdag 08.00 - 16.00
Onsdag 08.00 - 16.00
Torsdag 08.00 - 16.00
Fredag 08.00 - 15.00

FÖLJ OSS I SOCIALA MEDIER