Tyck till om Kävlinge kommun

Dela

Tipsa en kompis
Dela på Twitter Dela på Facebook

Sommarbussen

Från den 11 juni till den 12 augusti trafikerar Sommarbussen (linje 120) kommunens vägar. Med bussen tar du dig enkelt och utan kostnad mellan de större byarna, till shoppingmöjligheter samt till stranden i sommar.

Tidtabell Sommarbussen (linje 120) 2017öppnas i nytt fönster

Tidtabellen är sökbar i Skånetrafikens reseplanerare under namnet linje 120länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Den finns också att hämta hos Kontakt Kävlinge på kommunhuset, på biblioteken i Kävlinge och Löddeköpinge samt på bussen.

Skånetrafikens resevillkor och resegaranti gäller. För synpunkter och frågor om bussen, kontakta Skånetrafikens kundservicelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Busslinjen är ett samarbetsprojekt mellan Kävlinge kommun, Skånetrafiken och Transdev. Syftet är att främja intresse och tillgång för kollektivtrafiken som färdmedel inom kommunen under sommartid och binda samman de större tätorterna med stranden.

Tidtabell 11 juni - 12 augusti 2017

Hållplats

mån-sön

mån-sön

mån-sön

mån-sön

mån-fre

Stävie Häradsvägen

09.30

12.00

14.00

17.40

19.40

Kävlinge station

09.37

12.07

14.07

17.47

19.47

Kävlinge Inspektorsg.

09.39

12.09

14.09

17.49

19.49

Högs byväg

09.44

12.14

14.14

17.54

19.54

Löddeköpinge kyrka

09.46

12.16

14.16

17.56

19.56

Lödde Centrum

09.49

12.19

14.19

17.59

19.59

Center Syd

09.57

12.27

14.27

18.07

20.07

Barsebäck kyrka

10.01

12.31

14.31

18.11

20.11

Barsebäckshamn

10.07

12.37

14.37

18.17

20.17

Barsebäck strand

10.10

12.40

14.40

18.20

20.20

Hofterup Lundåkrav.

10.21

12.51

14.51

18.31

20.31

Hofterup Skönadals C

10.25

12.55

14.55

18.35

20.35

Hofterup Henkelstorp

10.26

12.56

14.56

18.36

20.36

Hofterup Klövervägen

10.30

13.00

15.00

18.40

20.40

 

 

 

 

 

 

Hållplats

mån-sön

mån-sön

mån-sön

mån-sön

mån-fre

Hofterup Klövervägen

10.35

13.00

15.10

18.40

20.40

Hofterup Lundåkrav.

10.38

13.03

15.13

18.43

20.43

Barsebäck strand

10.43

13.08

15.18

18.48

20.48

Barsebäckshamn

10.46

13.11

15.21

18.51

20.51

Barsebäcks kyrka

10.51

13.16

15.26

18.56

20.56

Center Syd

10.56

13.21

15.31

19.01

21.01

Lödde Centrum

11.00

13.25

15.35

19.05

21.05

Löddeköpinge kyrka

11.02

13.27

15.37

19.07

21.07

Högs byaväg

11.05

13.30

15.40

19.10

21.10

Kävlinge Inspektorsg.

11.11

13.36

15.46

19.16

21.16

Kävlinge station

11.14

13.39

15.49

19.19

21.19

Stävie Häradsvägen

11.22

13.47

15.57

19.27

21.27

 

Midsommarafton trafikeras som en lördag och midsommardagen som en söndag. Kom gärna 3 minuter före angiven avgångstid.

Uppdaterad 2017-07-24

Besöksadress: Kullagatan 2 i Kävlinge
Postadress: Kävlinge kommun, 244 80 Kävlinge

046-73 90 00