Dela

Tipsa en kompis
Dela på Facebook Dela på LinkedIn

Sommarbussen

Från den 17 juni till den 18 augusti trafikerar Sommarbussen (linje 120) kommunens vägar. Med bussen tar du dig enkelt och utan kostnad mellan de större byarna, till shoppingmöjligheter samt till stranden i sommar.

Tidtabell Sommarbussen (linje 120) 2018
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Tidtabellen är sökbar i Skånetrafikens reseplanerare under namnet linje 120. En tryckt tidtabell finns att hämta hos Kontakt Kävlinge på kommunhuset, på biblioteken i Kävlinge och Löddeköpinge från den 11 juni samt på bussen.

Skånetrafikens resevillkor och resegaranti gäller. För synpunkter och frågor om bussen, kontakta Skånetrafikens kundservicelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Busslinjen är ett samarbetsprojekt mellan Kävlinge kommun, Skånetrafiken och Nobina. Syftet är att främja intresset för och öka tillgången till kollektivtrafiken  inom kommunen under sommartid. Sommarbussen binder samman kommunens större orterna med stranden.

Tidtabell 17 juni - 18 augusti 2018

Tidtabell riktning Hofterup

Hållplats

mån-sön

mån-sön

mån-sön

mån-sön

Stävie Häradsvägen

09.30

12.00

14.00

17.40

Kävlinge station

09.37

12.07

14.07

17.47

Kävlinge Inspektorsgatan

09.39

12.09

14.09

17.49

Högs byväg

09.43

12.13

14.13

17.53

Löddeköpinge k:a

09.46

12.16

14.16

17.56

Lödde centrum

09.49

12.19

14.19

17.59

Löddeköpinge Center Syd

09.57

12.27

14.27

18.07

Barsebäck k:a

10.01

12.31

14.31

18.11

Barsebäckshamn

10.07

12.37

14.37

18.17

Sjöbobadet

10.09

12.39

14.39

18.19

Hofterup Skönadals C

10.23

12.53

14.53

18.33

Hänkelstorp

10.26

12.56

14.56

18.36

Hofterup Klövervägen

10.30

13.00

15.00

18.40

Tidtabell riktning Furulund

Hållplats

mån-sön

mån-sön

mån-sön

mån-sön

Hofterup Klövervägen

10.35

13.00

15.10

18.40

Hofterup Lundåkravägen

10.38

13.03

15.13

18.43

Sjöbobadet

10.44

13.09

15.19

18.49

Barsebäckshamn

10.46

13.11

15.21

18.51

Barsebäck k:a

10.51

13.16

15.26

18.56

Löddeköpinge Center Syd

10.56

13.21

15.31

19.01

Lödde Centrum

11.00

13.25

15.35

19.05

Löddeköpinge k:a

11.02

13.27

15.37

19.07

Högs byaväg

11.05

13.30

15.40*

19.10

Kävlinge Inspektorsgatan

11.11

13.36

15.46**

19.16 

Kävlinge Station

11.14

13.39

15.49***

19.19

Stävie Häradsväg

11.22

13.47

15.57

19.27

 

Midsommarafton trafikeras som en lördag och midsommardagen som en söndag. Tider angivna i fetstil är avgångstider, de andra är cirkatider. Kom därför gärna 3 minuter före angiven avgångstid. Skånetrafikens generella resevillkor gäller. Sommarbussen 2018 skyltas som linje 120.
* Avgår lördagar cirka kl 15.39 **Avgår lördagar cirka kl 15.44 ***Avgår lördagar kl 15.47

 

Uppdaterad 2018-05-24