Tyck till om Kävlinge kommun

Hemvården

Hemvårdens personal kan hjälpa till när du på grund av ålder, sjukdom och/eller funktionshinder har svårt att klara dig på egen hand. Hjälp i hemmet kan bestå av exempelvis olika hemtjänstinsatser, hjälpmedel, avlösning för anhöriga eller hemsjukvård.

Hemvården är uppdelat i fyra områden. Välj område genom att klicka på kartan eller länkarna.

Omfattar hela Billingshäll samt radhusen.

Omfattar Löddeköpinge, Hofterup, Ålstorp, Barsebäck, Vikhög, Karaby och Dösjebro.

Omfattar västra Kävlinge (vattentorns- och Korsbackaområdet) och Furulund.

Omfattar östra Kävlinge samt centrum söder om Kvarngatan, Gryet, Lilla Harrie och Stora Harrie och Södervidinge.

Karta över hemvårdens fyra områden

Kontakta hemvårdsområde Billingshäll Kontaktuppgifter för hemvårdsområde norr Kontaktuppgifter för hemvårdsområde öst Kontaktuppgifter för hemvårdsområde väst Karta över hemvårdsindelning

Större karta över hemvårdsindelningenPDF

Övergripande kontaktuppgifter för hemvården

Har du frågor eller funderingar, skicka gärna e-post till oss på: socialnamnden@kavlinge.se

Socialchef
Christin Johansson
046-73 95 54
christin.johansson@kavlinge.se

Hemvårdschef
Ann-Louise Christensen
046-73 96 31
ann-louise.christensen@kavlinge.se

Teamchef (ansvarig för arbetsterapeuter, sjukgymnaster och biståndshandläggare)
Marie Wänglund
046-73 96 97
marie.wanglund@kavlinge.se

Teamchef (ansvarig för sjuksköterskor)
Eva Björklund
046-73 96 27
eva.bjorklund@kavlinge.se

Avgiftshandläggare/assistent
Lenka Jandova
046-73 93 43
lenka.jandova@kavlinge.se

Avgiftshandläggare/assistent
Caroline Anderberg
046-73 96 56
caroline.anderberg@kavlinge.se

Avgiftshandläggare/assistent
Erica Andersson046-73 96 10
erica.andersson@kavlinge.se

Vårdplanerare på olika sjukhus om du är i behov av hjälp av Kävlinge kommun
Ann-Kristin Willman
046-73 93 44
ann-kristin.willman@kavlinge.se

Helena Gangefors
046-73 96 21
helena.gangefors@kavlinge.se

Anhörig- och äldreinformatör
Maja Lindberg
046-73 98 09
anhorigstod@kavlinge.se

Anhörigstödjare
Anne Lindvall
046-73 96 86
anhorigstod@kavlinge.se

Färdtjänst
Kontakt Kävlinge 
046-73 90 00
kontakt@kavlinge.se

Fixartjänst
Kontakt Kävlinge
046-73 90 00
kontakt@kavlinge.se

Demensstödgruppen
046-73 99 23
demensstodsgruppen@kavlinge.se

Korttidsenheten
046-73 96 18
korttidsenheten@kavlinge.se

VILA - vård i livets avslut
046-73 96 50
vila-gruppen@kavlinge.se

Hemrehab
046-73 97 05, 73 97 06
hemrehab@kavlinge.se

Hemservice

Enhetschef hemservice
Johannes Bragazzi
046-73 96 70
johannes.bragazzi@kavlinge.se

Hemservice
0733-73 05 21
hemservice@kavlinge.se

Bostadsanpassning

Handläggare/Arbetsterapeut
Pia Johansson
046-73 96 08
pia.johansson@kavlinge.se

God man

Lomma kommun
040-641 10 00

God man och överförmyndare i  Lomma kommunlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


Uppdaterad 2016-11-16

Besöksadress: Kullagatan 2 i Kävlinge
Postadress: Kävlinge kommun, 244 80 Kävlinge

046-73 90 00